خانه / دانش نامه / تفاوت دی وی آر و ان وی آر

تفاوت دی وی آر و ان وی آر

ضبط کننده ویدیویی دیجیتال (Digital video recorder-DVR)

دی وی آر
دی وی آر از نمای جلو و پشت
دستگاهی است که برای ضبط تصاویری که دوربین های مداربسته به به آنها منتقل می کنند، استفاده می شود. دی وی آر ها کاربردی عمومی تر دارند و در اکثر سیستم های دوربین مداربسته از آن ها استفاده می شود. دراین نوع سیستم های دوربین مداربسته، سیگنال دیجیتال دریافتی توسط دوربین مدار بسته به آنالوگ تبدیل شده و توسط کابل کواکسیال به دی وی آر منتقل می‌شود و در آنجا دوباره به سیگنال دیجیتال تبدیل می شود.این سیگنال ها توسط پردازنده دی وی آر پردازش شده  و تصویر دوربین بر روی هاردی که داخل  دی وی آر وجود دارد؛ضبط می‌شود. همچنین این تصویر ها  دوربین مدار بسته را می توان توسط این دستگاه به مانیتور منتقل کرد و آن ها را مشاهده کرد. دوربین آنالوگ،به این معنا نیست که ما نمی توانیم تصویر با کیفیت اچ دی دریافت کنیم.با پیشرفت تکنولوژی برندهای معتبر دوربین مداربسته،راهکارهایی را برای انتقال با کیفیت ترین تصاویر و سیگنال ها از طریق کابل کواکسیال،ایجاد کردند.از جمله این تکنولوژی ها می توان به HDTVIو HDCVIو ‏AHD اشاره کرد.
انواع کابل و فیش مخصوص دی وی آر
انواع کابل و فیش مخصوص دی وی آر
برای مصارف خانگی ،اداری و تجاری کوچک ومتوسط استفاده از سیستم دوربین مداربسته آنالوگ و دستگاه دی وی آر توصیه می شود.این سیستم ها هزینه کم تری دارند و کیفیت مطلوبی به مصرف کننده ارائه می دهند.

ضبط کننده ویدیویی تحت شبکه(Network video recorder-NVR)

ان وی آر
ان وی آر از نمای جلو و پشت
از این دستگاه در دوربین های مدار بسته تحت شبکه استفاده می شود؛که وظیفه دریافت و پردازش سیگنال های دوربین های تحت شبکه و ضبط و پخش آن را بر عهده دارد. ان وی آر ها قابلیت های بسیار پیشرفته تری نسبت به دی وی آر ها دارند و از طریق پورت شبکه به دوربین ها متصل می شوند. ‏nvr ها قابلیت اتصال به دوربین های تحت شبکه را دارند درنتیجه باید برای نصب دوربین به ان وی آر از دوربین های آی پی استفاده کرد. سیگنال هایی که از طرف دوربین مداربستهIP به NVRها منتقل می شود، توسط کابل شبکه انتقال می یابد. در این سیستم از دوربین مداربسته امکان انتقال دیتا های دیجیتال به راحتی وجود دارد همچون صدا و تصویر  در حالی که در دوربین های مداربسته آنالوگ امکان انتقال صدا از طریق کابل کواکسیال وجود ندارد. همچنین در سیستم دوربین مداربسته تحت شبکه کیفیت تصاویر نسبتاً از دوربین های آنالوگ بیشتر است.

دی وی آر یا ان وی آر،کدام بهتر است؟

اگر این برای شما سوال شده است که کدام سیستم از دوربین های مدار بسته آنالوگ و یا تحت شبکه برای مصرف شما مناسب است ؛باید به این توجه کنید که اگر نیازی معمولی و در سطح عادی دارید،دوربین های آنالوگ و استفاده از دی وی آر ها انتخاب مناسبی است. از دوربین های تحت شبکه بیشتر در محیط های وسیع و پروژه های بزرگ استفاده می شود.در این سیستم ارتباط از راه دور و تماشای تصویر بسیار پیشرفته تر است؛همچنین میتوان تصویر یک دوربین را بدون کابل کشی از فواصل بسیار دور،از طریق اینترنت به NVRمنتقل کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X
X