خانه / دانش نامه / خانه هوشمند چیست؟

خانه هوشمند چیست؟

خانه هوشمند چیست؟

خانه هوشمند چیست؟ 

در پاسخ به سوال “خانه هوشمند چیست؟” تعاریف زیادی وجود دارد

در تعریف خانه هوشمند در مبحث 13 ام مقررات ملی ساختمان،خانه هوشمند “برای راهبری،نظارت،تنظیم وتثبیت شرایط ،اتوماسیون وکنترل،مدیریت وبهره برداری بهینه از سیستم های تاسیسات برقی ،مکانیکی و سایر سیستم های موجود در طرح ساختمان با توجه بعه اهمیت،شرایط طرح ،کاربری و بهره برداری از ساختمان ،سیستم مدیریت هوشمند ساختمان و یا به عبارت دیگر سیستم مدیریت ساختمان در ترکیب با سیستم مدیریت انرژی با هدف اتوماسیون و کنترل و نیز مدیریت انرژی جهت وصرفه جویی در مصرف انرژی،طراحی و اجرا می گردد.”

اگر شما به تکنولوژی علاقه مند باشید و یا در یک زمینه مرتبط با تکنولوژی متخصص باشید؛حتماً کلمه خانه هوشمند به گوشتان خورده است.  مقالات بیشماری از این مفهوم برای  برای تعریف و تشریح  کاربردها و به طور کلی مشخصه های آن و جایگاه آن در زندگی امروزه بشر نوشته شده است.  “خانه هوشمند خانه ای است که در آن از تکنولوژی برای  ساده تر کردن،رسیدگی ،مدیریت و کنترل امورات منزل استفاده می شود ؛با این هدف که دخالت انسان در امورات را به حداقل برساند.”

کاربرد های خانه هوشمند

 امروزه تقریباً هر اموری در منزل  وجود دارد را می توان توسط این تکنولوژی به روز مدیریت و کنترل کرد؛مانند: سیستم های گرمایش و سرمایش ,آبیاری باغچه های خانه, کنترل سیستم های صوتی و تصویری, سیستم های امنیتی همچون دزدگیر ها و مانیتورینگ دوربین های مدار بسته و سیستم روشنایی منزل.

تجهیزات خانه هوشمند

 خانه هوشمند توسط تجهیزاتی که عموما الکتریکی و الکترونیکی هستند طراحی و پیاده سازی می شود. برند های بسیاری در  زمینه تولید تجهیزات خانه هوشمند  فعال هستند.   اگر ساکنان یک خانه بخواهند خانه خود را هوشمند بکنند مهندسین متخصص در این زمینه با استفاده از برندهای مختلفی که در این زمینه فعال هستند , با تکیه بر دانش و مهارت طراحی و مهندسی خود و با توجه به نیازهای ساکنین  می توانند خانه را به یک خانه هوشمند تبدیل بکنند.

چگونه خانه را هوشمند کنیم؟

 انتخاب تجهیزات مناسب برای یک خانه هوشمند با توجه به نیازهای ساکنین در آن خانه و درخواست های آنها تعیین می شود.  تجهیزات خانه هوشمند هم مانند تجهیزات دیگر دسته بندی و طبقه بندی های  متفاوتی بر اساس ویژگی ها و مشخصه های خود دارند. بنابراین با توجه به این مطلب بهتر است برای اجرای خانه هوشمند در خانه خود  از کارشناسان و متخصصان در این زمینه بهره بگیرید.  از جمله مهم ترین دسته بندی هایی که تجهیزات هوشمند دارند دسته بندی آنها بر اساس پروتکل ارتباطی آنها می باشد.  پروتکل در واقع یک قرارداد بین المللی قابل تایید استانداردهای بین المللی می باشد که تولید کنندگان این تجهیزات باید طبق آن استانداردها تجهیزات را بسازند.  از جمله پروتکل هایی که در تجهیزات الکترونیکی وجود دارد،پروتکل های ارتباطی می باشد.در تجهیزات خانه هوشمند پروتکل های ارتباطی تعریف شده ای وجود دارد؛که از جمله مهمترین آنها می توان به:

  •  KNX
  •  WiFi
  •  Zigbee و…

 اشاره کرد این پروتکل های ارتباطی  می‌توانند ماهیت فیزیکی یا غیر فیزیکی داشته باشند؛مثل پروتکل KNX  که ماهیت فیزیکی دارد و در آن،تجهیزات توسط کابل های مخصوص، به یکدیگر متصل میشوند.اما در پروتکل وای فای این ارتباط به بیسیم تغییر پیدا می‌کند.

 

پروتکل ارتباطی بی سیم خانه هوشمند

 

 بنابراین تشخیص  اینکه از چه پروتکلی در سیستم خانه هوشمند استفاده شود  کاملاً بستگی به نیازکارفرما ،تجزیه و تحلیل مهندسین و قیمت مد نظر کارفرما دارد.

اینترنت اشیا در خانه هوشمند

 امروزه سیستم های خانه هوشمند را می توان به شبکه اینترنت متصل کرد و و تمام امور منزل را از راه دور کنترل کرد.  اگر به تکنولوژی آشنا باشید ممکن است واژه اینترنت اشیا به گوشتان خورده باشد.  این قابلیت خانه هوشمند که می توان از راه دور تجهیزات را داخل منزل کنترل کرد،مثالی از تکنولوژی اینترنت اشیا است. اینترنت اشیا در خانه هوشمند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X
X